W szkołach Gminy Zebrzydowice realizowany jest projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego pt.
"Przystanek SZKOŁA - podniesienie aktywności edukacyjnej dzieci i młodzieży Gminy Zebrzydowice"
w ramach Priorytetu IX "Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach":
Działanie 9.1
Wyrównanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty.
Poddziałanie 9.1.2
Wyrównanie szans edukacyjnych uczniów o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych
Projekt "Przystanek SZKOŁA - podniesienie aktywności edukacyjnej dzieci i młodzieży Gminy Zebrzydowice" realizowany będzie w szkołach Gminy Zebrzydowice do 31.07.2012 r.
Projekt w sposób kompleksowy przyczyni się do rozszerzenia oferty edukacyjnej i zwiększenia jakości usług oświatowych świadczonych przez szkoły Gminy Zebrzydowice.
Celem głównym projektu jest:
Wspieranie aktywności oraz podniesienie poziomu kompetencji kluczowych warunkujących lepszy start uczniów wiejskich w dorosłość poprzez umożliwienie szerokiego dostępu do edukacji oraz wybór właściwej ścieżki edukacyjnej.
Celami szczegółowymi są:
Poprawa jakości kształcenia ogólnego poprzez organizację zajęć pozalekcyjnych mających na celu:
- wyrównanie dysproporcji edukacyjnych poprzez zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze i logopedyczne dla uczniów ze specyficznymi potrzebami, zapewnienie uczniom słabszym stałego wsparcia dydaktycznego, wzmacnianie wiary we własne możliwości;
- pomoc pedagogiczno-psychologiczna zapobiegającą patologiom społecznym i "wypadaniu" uczniów z systemu edukacyjnego, psychologiczna pomoc w rozwiązywaniu trudności i problemów w kontaktach międzyludzkich;
- podnoszenie kompetencji naukowych, poprawa jakości i atrakcyjności oferty edukacyjnej, poprawa wyników egzaminów zewnętrznych poprzez cykl zajęć pozalekcyjnych, poszerzanie treści edukacyjnych z poszczególnych bloków przedmiotowych za pomocą nowoczesnych metod nauczania, rozwijanie zainteresowań naukowych, wzmacnianie motywacji do nauki i zdolności do przyszłego zatrudnienia;
- doskonalenie porozumienia się w językach obcych, podnoszenie kompetencji językowych w celu zniwelowania różnic ze szkołami z terenów miejskich;
- rozwijanie zainteresowań uczniów w dziedzinie technologii informacyjnej i kształcenie postaw społecznych i przedsiębiorczości poprzez optymalne wykorzystanie zasobów szkół, wskazanie wartości nadrzędnych jakie daje komputer i Internet, uświadomienie uczniom, że są prosumentami sieci, uczą się przez sieć i korzystają ze zjawiska "peer learning"- koleżeńskiego uczenia się ;
- kreowanie ekspresji artystycznej uczniów, poszukiwanie i rozwój uczniowskich talentów, stwarzanie warunków do rozwijania samodzielności, przygotowaniu do podejmowania długotrwałych wysiłków
Założenia projektu są zgodne z kluczowymi strategiami POKL 2007-2013, ze Szczegółowym Opisem Priorytetu IX i Planem Działań na rok 2009 oraz ze Statutami i Wieloletnimi Planami Rozwoju Szkół.
W ramach projektu realizowane są następujące zadania:
"Dotrzymuj kroku"
Zadanie skierowane do uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i z trudnościami w nauce:
- pomoc logopedyczna dla uczniów z problemami w wymowie,
- zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze : matematyczne, humanistyczne, interdyscyplinarne.
Zajęcia przeznaczone są dla różnych grup wiekowych, na których uczniowie będą pracować indywidualnie i grupowo. Celem zajęć będzie przetwarzanie i utrwalanie wiadomości i umiejętności poznawanych i realizowanych na lekcjach.
"Nie jesteś sam"
- wsparcie psychologiczno-pedagogiczne i doradztwo zawodowe dla uczniów,
- świetlica socjoterapeutyczna zapewniająca wsparcie edukacyjne (pomoc w odrabianiu zadań domowych), opiekę i posiłek w godzinach popołudniowych, uczniowie skorzystają z pracowni komputerowych i szkolnych centrów informacji multimedialnej.
W ramach zadania dwa razy w roku w każdej szkole odbędą się przedstawienia teatru objazdowego o treści profilaktycznej.
"Odyseja umysłu"
- to cykl zajęć ukierunkowanych na rozwój kompetencji i umiejętności z dziedzin naukowych: humanistycznych i nauk ścisłych i przyrodniczych (w aspekcie interdyscyplinarnym i holistycznym)
- realizowane będą kółka: humanistyczne, interdyscyplinarne, matematyczne, nauk przyrodniczo-ekologicznych,
- w ramach zadania odbędą się liczne konkursy naukowe ( matematyczne, ortograficzne i interdyscyplinarne: "Omnibus 2011, 2012"), na które zakupione zostaną nagrody.
"Język oknem na świat"
- podnoszenia kompetencji językowych i wsparcie uczniów z problemami językowymi poprzez zorganizowanie kół językowych: języka angielskiego, języka niemieckiego i języka francuskiego.
"Dzieciaki- sieciaki"
- to cykl zajęć z wykorzystaniem technologii informacyjnej i komputerowej: kółka informatyczne, zajęcia pogłębiające umiejętność wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnej, szkolne koła dziennikarskie, na których oprócz umiejętności informatycznych uczniowie będą podnosili kompetencje językowe, uczyli się gromadzenia i selekcji informacji, kształtowali twórcze i krytyczne myślenie, rozwijali umiejętność pracy w zespole.
- w Zespole Szkół w Kaczycach odbędą się warsztaty grafiki komputerowej i menadżerskiej, zajęcia "Zawody przyszłości związane z ITC" oraz "Akademia Przedsiębiorczości", uczestnicy zajęć będą korzystali w trakcie zajęć z Europejskiego Centrum Kształcenia na Odległość na Wsiach, uczniowie uzyskają zaświadczenia o ukończeniu kursów e-learningowych: Adobe Photoshop, grafik komputerowy, grafika menadżerska i prezentacyjna, zawody przyszłości oraz Europejskie Certyfikaty Umiejętności Komputerowych.
"Działaj twórczo- nie odtwóczo"
- to kółka ekspresji artystycznej dla uczniów Szkół Podstawowych i Gimnazjów (kółka muzyczne-taneczne-wokalne, instrumentalne, teatralne)
- szczegółową tematykę tych kółek i zakres kształtowanych umiejętności określą nauczyciele prowadzący zajęcia
- podsumowaniem zajęć będą konkursy szkolne: "Wiosenne muzykowanie" oraz "Gminny Przegląd Dorobku Artystycznego Szkół".
"Byle do lata ..."
- podczas wakacji czerwiec/lipiec 2011 i 2012 r. odbędzie się szkoła letnia,
- działanie ma na celu zorganizowanie aktywnego spędzania czasu w dni wolne od zajęć szkolnych, prowadzone będą zajęcia rekreacyjno sportowe, muzyczne, informatyczne i językowe. Dla uczestników będą przygotowane konkursy, zabawy i zawody oraz posiłek.
Uzupełnieniem ww. zajęć będą wyjazdy i zajęcia pozaszkolne:
- do Istytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na cykl wykładów "Osobliwości świata fizyki"',
- lekcje muzealne w Muzeum Śląska Cieszyńskiego oraz lekcje biblioteczne w Książnicy Cieszyńskiej,
- wycieczka edukacyjna do Plenetarium i stacji meteorologicznej w Chorzowie,
- warsztaty dziennikarskie i wycieczka do redakcji Głosu Ziemi Cieszyńskiej,
- plenery fotograficzne na potrzeby zajęć z grafiki komputerowej,
- warsztaty muzyczne i teatralne,
- wyjazdy na spektakle do teatru,
- wycieczki w ramach szkoły letniej.
( Wycieczki oraz zajęcia pozaszkolne zaplanowane zostały zgodnie z zapotrzebowaniem poszczególnych szkół.)
Do przeprowadzenia ww. zadań zakupiony zostanie sprzęt i pomoce dydaktyczne wspomagające prowadzenie zajęć: zestawy komputerowe, komputery przenośne, urządzenia wielofunkcyjne, tablice interaktywne, rzutniki multimedialne, kamera cyfrowa, mikrofony bezprzewodowe, mikroskopy, lornetki, lupy, podręczniki, słowniki, tonery do drukarek, materiały biurowe i piśmiennicze.
(Zgodnie z zapotrzebowaniem złożonym przez szkoły).
Łączna kwota przyznanego dofinansowania to 1 095 303 zł.
Opracowała: Maria Kownacka (Wicedyrektor ZS Kaczyce) |